IKONOSFERA. WIDOKI MIAST WIELKOPOLSKICH Z CZASÓW PRZEDROZBIOROWYCH

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
9 lutego 2022

Zeszłoroczna rocznica nadania praw miejskich dla Turku stała się okazją nieco innego spojrzenia na miejscowości o prawnej przestrzeni zurbanizowanej szerokiej Wielkopolski, tj., dawnej wielkopolski i Ziemi sieradzkiej, do której Turek był administracyjnie przypisany. Tym razem postanowiliśmy pokazać Nasze Miasto w nieco innym „Towarzystwie”.

Ikonosfera najnowsza ekspozycja w Muzeum im. Józefa Mehoffera, to zbiór graficznych przedstawień miast historycznej Wielkopolski oraz miasta Turek. Ukazuje ona sylwety miast, a więc ten element, który trudno realistycznie przestawić na podstawie lektury różnorakich dokumentów, wizji, inwentarzy oraz innych opisów miasta. Sylweta architektoniczna miast, zmienna w zależności od miejsca jej postrzegania, lecz charakterystyczna dla każdej miejscowości to istotny element dający podstawy do jego identyfikacji. Podobnie w ludzkiej wyobraźni funkcjonuje herb miejski, który identyfikujemy z tym i tylko z tym jedynym miastem.

Na wystawie udało się zgromadzić kopie widoków miast Wielkopolski m.in. Kalisza, Konina, Międzyrzecza, Poznania, Rychwała, Turku i wielu innych. Zebrany materiał źródłowy z cała pewnością pozwoli uzmysłowić sobie jak wyglądało miasto lokowane na prawie magdeburskim w czasach przedrozbiorowych. Wyobraźnię widzów z całą pewnością pobudzą także opisy oraz plany kartograficzne.

Projekt Ikonosfera jest jednym z elementów przedsięwzięcia Europa Narodów – źródła do dziejów miast wielkopolskich, realizowanego przez Archiwum Państwowe w Poznaniu i liczne grono instytucji, w tym Muzeum Okręgowe w Lesznie, Muzeum Regionalne w Grodzisku, Muzeum Regionalne w Pyzdrach.

Wystawie towarzyszą dwa okolicznościowe wykłady oraz przygotowywana konferencja naukowa, która odbędzie się w najbliższym dogodnym terminie o czym Państwa poinformujemy.

Wystawa można oglądać do 20 marca 2022 roku

Galeria

 • Powiększ zdjęcie ikonosfera

  ikonosfera

 • Powiększ zdjęcie ikonosfera

  ikonosfera

 • Powiększ zdjęcie ikonosfera

  ikonosfera

 • Powiększ zdjęcie ikonosfera

  ikonosfera