Jesteś tutaj: Start / Józef Mehoffer

Józef Mehoffer

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Przejdź do - Chrystus dobry pasterz

Chrystus dobry pasterz

Józef  Mehoffer

CHRYSTUS DOBRY PASTERZ: 1933, akwarela na papierze naklejonym na płótno, całość naprężona na drewniane krosno, 142 x 140 cm

 

 

10 sierpnia 2022
Czytaj więcej o: Chrystus dobry pasterz
Przejdź do - Józef Mehoffer

Józef Mehoffer

Józef Mehoffer urodził się w 1869 roku w Ropczycach. Po przeprowadzce ojca Wilhelma von Mehoffera z rodziną do Krakowa w 1870 roku, ukończył Krakowską Szkołę Sztuk Pięknych. Po wyjeździe w roku 1891 na stypendium do Paryża uczęszczał na wykłady w Ecole Nationale des Arts Decoratifis, Academie Julian, Akademie Colarossi oraz wykłady z historii sztuki w Ecole du Louvre. Od 17 lutego 1892 roku, do końca 1893 studiuje w Ecole Nationale de Beaux–Arts. Przez cały okres swojej nauki zajmował się sztuką dekoratywną i kontynuował malarstwo sztalugowe.

31 marca 2020
Czytaj więcej o: Józef Mehoffer
Przejdź do - Dzieło Józefa Mehoffera w Turku

Dzieło Józefa Mehoffera w Turku

Kościół N.S.P.J. w Turku został wzniesiony w latach 1904 – 1913 wg. projektu warszawskich architektów Konstantego i Jarosława Wojciechowskich. Jako największy i najokazalszy obiekt w mieście, stał się jego wizytówką. Jednak prawdziwego blasku kościołowi miały przynieść lata 30-te, kiedy to proboszczem parafii turkowskiej był ks. Józef Florczak. Dzięki jego inicjatywie – byłego audytora Roty Papieskiej w Rzymie – doszło do spotkania ze znanym artystą szkoły krakowskiej, uczniem Jana Matejki prof. Józefem Mehofferem co zaowocowało w 1932 r. zleceniem na wykonanie polichromii w kościele w Turku przez krakowskiego artystę.

31 marca 2020
Czytaj więcej o: Dzieło Józefa Mehoffera w Turku
Przejdź do - A w drodze do muzeum można przysiąść na „Ławeczce Mehoffera”…

A w drodze do muzeum można przysiąść na „Ławeczce Mehoffera”…

"Ławeczka Mehoffera" zlokalizowana jest w Turku przy Placu Henryka Sienkiewicza. Pomnik usytuowany jest  na placu, nazwanym na cześć artysty Skwerem Mehoffera , przy hotelu Arkady. Jest to pierwszy monument w Polsce upamiętniający artystę. Projekt pomnika wyszedł spod ręki absolwentki Zespołu Szkół Plastycznych w Kole, pani Mai Brzyskiej.

31 marca 2020
Czytaj więcej o: A w drodze do muzeum można przysiąść na „Ławeczce Mehoffera”…