Pracownia witrażu

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
28 maja 2020

Witraże zawsze fascynowały ludzi; gra światła, barwy i zmieniające się kolory…..wydawałoby się jednak, że to bardzo trudne, skomplikowane, że to dziedzina sztuki tylko dla wybrańców…..

A jednak tak nie jest czego dowodem są prace powstające w pracowni witrażu mieszczącej się w Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera. Na warsztaty witrażu mogą uczęszczać dzieci, młodzież oraz dorośli. Warsztaty przeznaczone są dla każdej osoby, która chce w twórczy sposób wykorzystać swój czas.  Program zajęć dostosowany jest do potrzeb i możliwości naszych uczestników, dbamy o przyjazną i kreatywną atmosferę naszej pracowni tak, aby każdy uczestnik z przyjemnością nabywał nowe umiejętności i w rezultacie cieszył się efektami swoich twórczych działań.

Witraż widzimy dzisiaj nie tylko jako ozdobę obiektów zabytkowych i sakralnych lecz głównie jako nowoczesną dekorację wnętrz. W pracowni naszej powstają  unikatowe, ręcznie wykonywane elementy dekoracyjne oraz użytkowe taki jak : dekoracje okien, świeczniki, lampiony, biżuteria, serwetniki i wiele  innych.

Podstawowym celem warsztatów witrażu jest  nabycie podstawowych umiejętności w technice  Tiffany’ego. Program zajęć dla osób rozpoczynających swoja przygodę obejmuje:

– Zasady BHP: bezpieczne obchodzenie się ze szkłem i używanie sprzętu
– Wybór projektu / Własny projekt
– Dobór szkła – rodzaje, faktury…
– Techniki cięcia i łamanie szkła witrażowego
– Obróbka szkła i dopasowanie do projektu
– Oklejanie elementów taśma miedziana
– Lutowanie witrażu
– Wykonanie ramki / zawieszki
– Wykończenie witrażu / patynowanie / nabłyszczanie

Podczas zajęć uczestnicy maja również możliwość  poznać Technikę fusingu polegającą  na stapianiu szkła w specjalnym piecu w temperaturze około 820’C. Uczestnicy tworzą unikatowe kompozycje szklane oraz naczynia użytkowe.

Ciekawą forma zajęć są mozaiki szklane . Mozaika szklana to wyjątkowe warsztaty, które prowadzone są z myślą o osobach które lubią realizować się w różnych dziedzinach sztuki.

Barwne kawałki szkła i koralików, które wykorzystywane są podczas pracy nadają niepowtarzalny charakter każdej z powstałych prac. O tym , że szkło, wbrew pozorom, jest bardzo plastycznym materiałem przekonują się na  naszych warsztatach  osoby dla których barwny świat szkła stał się nowym hobby. Przy odrobinie cierpliwości i wytrwałości osoby  początkujące zmieniają  proste kawałki szkła w niepowtarzalne ozdoby.

Galeria

 • Powiększ zdjęcie Witraż, krok po kroku

  Witraż, krok po kroku

 • Powiększ zdjęcie witraż

  witraż

 • Powiększ zdjęcie witraż - pracownia

  witraż - pracownia

 • Powiększ zdjęcie pracownia witrażu

  pracownia witrażu