II KONSERWACJA KARTONÓW - ETAP II

Kolejne obiekty z cennej kolekcji Józefa Mehoffera

                                                

Kolejne obiekty z cennej kolekcji Józefa Mehoffera, zgromadzonej w turkowskim muzeum, po konserwacji powróciły do muzeum.

W dniu 6 września b.r. sześć projektów – kartonów autorstwa Józefa Mehoffera wróciło w mury Muzeum w Turku.  Są to: „Dekoracja geometryczna”; „Fragment dekoracji ornamentalnej”, „Matka Boska Boleściwa”, „Zwiastowanie”, „Ewangeliści: Mateusz i Marek”, oraz „Wieża Dawidowa”.

Podczas ostatnich kilku miesięcy zostały one poddane gruntownym pracom konserwatorskim, których celem było przywrócenie dawnego ich blasku. Prace konserwatorskie wykonała Pracownia Konserwacji Zabytków Marcina Zjeżdżałki z Poznania, a efekty pracy konserwatorów można już podziwiać w salach turkowskiego muzeum, lub też wirtualnie na stronie internetowej muzeum, gdyż projekty poddane konserwacji obecnie są zdigitalizowane przez TIM FotoStudio w Turku, a efekty pracy można podziwiać w galerii fotograficznej.

Na ten rok zaplanowane zostały także działania związane z popularyzacją i upowszechnianiem kolekcji mehofferowskiej. W tym celu dyrektor Muzeum oraz przedstawiciel firmy konserwatorskiej wygłoszą gościnne wykłady na uczelniach wyższych, m.in. na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu i na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Wykłady będą kierowane do studentów i środowisk naukowych, zainteresowanych historią sztuki i konserwatorstwem.

Opisane wyżej działania są realizowane w ramach projektu pod nazwą „Konserwacja kolekcji Turkowskiego misterium Józefa Mehoffera – etap II”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury w Dziedzictwa Narodowego, z programu Dziedzictwo kulturowe – priorytet 2 – Wspieranie działań muzealnych.

zrozumiałem X
Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie.