NAGRODY I WYRÓŻNIENIA

Izabella 2012

17 czerwca 2013 r. odbyło się spotkanie wielkopolskich muzealników w Galerii Sztuki Muzeum Okręgowego w Lesznie. Marek Woźniak- Marszałek Województwa Wielkopolskiego wręczył nagrody „Izabella 2012” w konkursie na wydarzenie muzealne roku w Wielkopolsce.

 „Izabella” jest konkursem, który ma na celu wybór i promocję najwybitniejszych dokonań z zakresu działań muzealniczych regionu. Wyróżnia instytucje muzealne, autorów oraz realizatorów najlepszych wydarzeń muzealnych.

Konkurs organizowany jest przez Fundację Muzeów Wielkopolskich i Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, pod stałym patronatem Marka Woźniaka, Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

W ramach konkursu przyznawane są nagrody w czterech kategoriach:
działalność wystawiennicza,
działalność edukacyjna, promocyjna i marketingowa,
działalność naukowa i konserwatorska oraz
wydawnictwa.

W kategorii działalność wystawiennicza III Nagrodę IZABELLA 2012 otrzymało
Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera – za wystawę stałą „Turkowskie dzieło Józefa Mehoffera” wystawa pozwala odkryć dzieła krakowskiego artysty od „podszewki”. W pięciu tzw. „czerwonych salach” znajdują się szkice oraz kartony do polichromii i witraży, których odwzorowania możemy podziwiać w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku

Muzeum Etnograficzne w Poznaniu otrzymało Grand Prix w kategorii działalność wystawiennicza za wystawę stałą pt. "Rzeczy Mówią. 100 lat zbiorów etnograficznych w Poznaniu".

W tym roku po raz pierwszy wyboru laureatów dokonywała Kapituła w nowym składzie:

prof. Maria Poprzęcka – historyk sztuki, dyrektor Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Bogumiła Rouba – przedstawiciel nauk o sztukach pięknych, specjalizująca się w konserwacji malarstwa i rzeźby polichromowej, od 2001 roku kieruje Zakładem Konserwacji Malarstwa i Rzeźby Polichromowanej UMK w Toruniu oraz Michał Niezabitowski – Dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Prezes Stowarzyszenia Muzealników Polskich i członek Rady do Spraw Muzeów, a także prof. Izabela Kowalczyk – historyk sztuki, badaczka kultury, profesor nadzwyczajny w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu oraz dr Jan Maćkowiak – Dyrektor Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno Spożywczego w Szreniawie, Prezes Zarządu Fundacji Muzeów Wielkopolskich.

zrozumiałem X
Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie.