PRACOWNIE

Wakacyjne warsztaty w muzeum

Miesiąc lipiec w muzeum był miesiącem wyjątkowym.  Trwały warsztaty decoupage, biżutreii sutaszowej i tkackie.

Brały w nich udział dzieci, młodzież i dorośli, osoby z Turku, okolic jak i goście min.dzieci z Gminnego Ośrodka Kultury z Władysławowa, kuracjuszki z Uniejowa, mieszkańcy Opola, Bydgoszczy, Łodzi, Aleksandrowa Łódzkiego, Śremu,Torunia,  Warszawy, Płocka itd.....

Najmłodszy uczestnik miał pięć lat a najstarszy w wieku emerytalnym. Warsztaty prowadziła p. Stenia Radke,  poprzedzone krótkim rysem historycznym dotyczącym danej techniki.

 

Na warsztatach decoupage uczestnicy poznali technikę jednoskładnikową z efektem spękania i postarzania metodą serwetkową. Powstały cztery rodzaje aniołów, osłonki, doniczki,  łyżki,  serca, magnesy na lodówkę, broszki, kolczyki, zegary i chusteczniki.

Warsztaty sutaszowe to ręczne szycie sznurków jedwabnych,   specjalną igłą  i  nitką  monofilową , łączona z różnymi koralikami i kamieniami. Technika ta pozwoliła stworzyć bransoletki typu  łza, fala, wisiory i broszki z kaboszonem oraz kolczyki.  Jedna z trudniejszych stwierdzili uczestnicy ale do pokonania.

Tkactwo zakończyło cykl warsztatółw wakacyjnych.

Uczesnicy poznali najstarsze rzemiosło uprawiane przez człowieka.  Zapoznali się z budową ramy tkackiej, podstawowe pojęcia jak osnowa, wątek, tkacz, sploty, tkanina, gobelin itd...

Usnuli osnowę na ramce tkackiej,  tkali splotem płóciennym, broszem, sumakiem i perełkowym.  Nauczyli się  prawidłowo prowadzić wątek,  oplatać  brzegi osnowy i łączyć  kolory wątku  ze sobą, by powstał tzw. melanż.  Powstały małe tkaniny, z których można uszyć małą torebkę czy portfelik.

Uczestnicy z warsztatów wyjechali zadowoleni zabierając wszystkie swoje wyroby. Umówili się na kolejne spotkania w muzeum.

zrozumiałem X
Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie.