PRACOWNIE

Sutasz

Biżuteria sutaszowa to biżuteria wykonana ze sznurków jedwabnych, bardzo kolorowych mających na środku utkaną jodełkę.

Ten rodzaj biżuterii ma długą historię, jednak popularna stała się dopiero kilka lat temu dzięki izraelskiej projektantce Dori Csrengeri.

Dzisiaj w Polsce sutasz przeżywa renesans wśród twórców zajmujących się rękodziełem i projektowaniem ręcznie robionej biżuterii.

Na naszych terenach sutasz nazywano siutaszem i wykonywano z niego popularne siatki na zakupy  czy siatki do piłek. Wszystkie służby mundurowe do chwili obecnej mają lampasy i stopnie   wyszywane na pagonach sutaszem.

Technika ta daje twórcom ogromne możliwości pod względem formy i koloru. Zszywanie sutaszu odbywa się przy pomocy długiej igły i nici monofilowej.

Łącząc sutasz z kamieniami, kryształkami czy srebrem uzyskujemy bardzo oryginalne i niespotykane wcześniej w tej sferze efekty.

Technika ta wbrew pozorom nie jest trudna. Na warsztatach  które odbyły się w muzeum, uczestniczki nauczyły się krok po kroku jak wykonać bransoletki typu łezka i fala, wisior lub broszka na kaboszonie oraz  kolczyki.

Panie po zakończonych warsztatach wyszły z gotową biżuterią.

zrozumiałem X
Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie.