JÓZEF MEHOFFER

A w drodze do muzeum można przysiąść na „Ławeczce Mehoffera”…

"Ławeczka Mehoffera" zlokalizowana jest w Turku przy Placu Henryka Sienkiewicza. Pomnik usytuowany jest  na placu, nazwanym na cześć artysty Skwerem Mehoffera , przy hotelu Arkady. Jest to pierwszy monument w Polsce upamiętniający artystę. Projekt pomnika wyszedł spod ręki absolwentki Zespołu Szkół Plastycznych w Kole, pani Mai Brzyskiej.

Józef Mehoffer jest związany z Turkiem, jako autor polichromii, obrazów olejnych i projektów witraży kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa (1932-1939). Został także honorowym obywatelem miasta.

Trzeba powiedzieć, że są to jedne z najpiękniejszych malowideł w Polsce. Rzadko się zdarza, żeby tak znany malarz wykonał polichromie od posadzki po sklepienie włącznie z elementami wyposażenia.

Pomnik jest jednym z przejawów strategii promocyjnej miasta, która odbywa się pod hasłem Turek – miasto w klimacie Mehoffera. Myślę, że Turek już jest w klimacie Mehoffera, ale jeszcze sami mieszkańcy muszą uwierzyć w to, jaki mają tutaj skarb.

zrozumiałem X
Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie.