AKTUALNOŚCI

„W starym Turku zbudowaliśmy…”: nowe horyzonty starego miasta tkaczy po II wojnie światowej.

W dniu 6 marca o godzinie 18.00 w Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera odbędzie się spotkanie z panem dr Makarym Górzyńskim, historykiem architektury, popularyzatorem wiedzy o zabytkach pt.:

„W starym Turku zbudowaliśmy…”: nowe horyzonty starego miasta tkaczy  po II wojnie światowej.

Mimo katastrofy września 1939 roku oraz wojennego i powojennego zerwania – rewolucji, wojny domowej, kształtowania PRL – Turek po 1945 roku nadal był prowincjonalnym, położonym „daleko od szosy” miasteczkiem. Nacjonalizacja gospodarki, nowe otwarcie w myśleniu o modernizacji poprzez ogromną biurokrację państwową oraz meandry stalinowskich planów wieloletnich – stworzyły szanse nowego planowania przyszłości dla Turku. O jakich inwestycjach przemysłowych czy miastotwórczych myślano w okresie słynnego Planu Sześcioletniego w Turku i regionie, zanim jeszcze doszło do budowy zagłębia energetycznego? Kto i jak je realizował, kto na nich korzystał? Jak zmieniało się – albo jak zmieniać się miało według planistów – nasze miasto w latach pięćdziesiątych XX wieku? Czy powojenne pomysły rozwojowe oznaczały powrót do modernistycznej architektury sprzed 1939 roku? A może szukano innych wzorców? Co nam zostało do dziś po tamtym okresie w architekturze i przestrzeni Turku, z której zniknęły charakterystyczne budowle ZPJ „Miranda” przy ulicy Kaliskiej?

Wszystkich zainteresowanych tematem historii naszego miasta oraz historią architektury serdecznie zapraszamy wstęp wolny – piątek godz. 18.00 Muzeum Miasta Turku

 

zrozumiałem X
Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie.