AKTUALNOŚCI

18 maja 2019 r. zapraszamy na „Noc Muzeów”!

O godz. 18.00 naszym gościem będzie Marek Tomalik – podróżnik, publicysta, pisarz, dziennikarz radiowy, z wykształcenia geolog. Pasjonat i znawca Australii, do której jeździ systematycznie od 1989 roku. Organizuje wyprawy duchowo-przygodowe, nie tylko w australijski Outback (www.wsednosprawy.pl). Twórca i organizator 23 edycji Festiwalu Podróżników Trzy Żywioły oraz wielu innych imprez artystycznych. Menadżer zespołów rockowych. Pisze o podróżach i muzyce. Stały współpracownik National Geographic, Jazz Forum i RMF Classic. Autor książek o podróżach, w tym trzech o Australii. Dziennikarz radiowy, przez15 lat prowadził w Radiu Kraków program podróżników „Globtroter”, przez kilka miał stałą rubrykę w Przekroju Nastaw uszu!, od 2017 roku zaprasza do Jasnej Strony Świata w RMF Classic. Zasiadał w jury Travelerów – prestiżowych nagród przyznawanych przez National Geographic, prowadził obrady kapituły Trzech Żywiołów. Dwukrotny laureat Kolosów. Znawca rynku nieruchomości. Australia to jego „miejsce na ziemi”, zawsze jednak wraca w Karpaty. Skąd? Z Australii, Singapuru, Malezji, Tajlandii, Birmy, Laosu, Indonezji, Indii, Nepalu, Sikkimu, Syberii (J. Bajkał), Laponii, Egiptu, Syrii, Libanu, Algierii, Brazylii, Meksyku, Peru, Boliwii i krain Europy. Spotkanie odbędzie się w sali medialnej.

O 19.00 na dziedzińcu muzeum odbędzie pokaz ptaków drapieżnych przygotowany przez Matusza Moszczyńskiego – absolwenta prawa WPiA UŁ o specjalizacji kryminalistycznej, rekonstruktora okresu wczesnego średniowiecza, od 2016 r. pełnoprawnego sokolnika. Będziemy mogli podziwiać jastrzębia zwyczajnego oraz  myszołowce towarzyskie.

            O 20.00 na dziedzińcu wystąpi grupa Czerwie, która zaprezentuje spektakl „ Mały Książę na sześciu kontynentach” – obraz, animacja, narracja, muzyka na żywo.

Zapraszam na poruszającą baśń w oparciu o tekst Exupéry’ego, który na nowo pozwoli odkryć emocje związane z ponadczasową opowieścią i jej bogatą symboliką. W rolę autora-pilota-narratora wciela się podróżnik, dziennikarz radiowy Marek Tomalik (obecnie RMF Classic), który odkrywa kolejne karty książki sprzed 75 lat. Narracji towarzyszą obrazy z podróży Marka po sześciu kontynentach, nawiązujące do międzyplanetarnych podróży i poszukiwań Małego Księcia. Całość spaja improwizowana na żywo muzyka Kwartetu Czerwie, znanego z transowych ilustracji muzycznych do filmów kina niemego. Tym razem będzie to propozycja z pogranicza etnojazzu, francuskich szansonów i miękkiej psychodelii. To już drugi po „Aborygeni, rdzenni Australijczycy” wspólny projekt Marka i Czerwi. Rzecz dla otwartych serc, dużych i małych, bo zawsze ulega się urokowi tajemnicy. Pomimo niedorzeczności sytuacji.

Zapraszamy!

 

zrozumiałem X
Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie.