AKTUALNOŚCI

Idą święta – czas stroić choinkę, warsztaty świąteczne już za nami.

Jak co roku muzeum organizuje warsztaty bożonarodzeniowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Instruktor Stenia Radke zabrała w podróż po kulturze, zwyczajach i tradycjach naszego regionu.

 Celem warsztatów jest popularyzacja świąt, tradycji, które współcześnie niestety zanikają, również  możliwość aktywnego uczestnictwa, obserwacja powstawania prac oraz kształtowanie tożsamości kulturowej.

Warsztaty mają charakter pracy manualnej, opartej na różnorodnych technikach dawnych i współczesnych.

Można było nauczyć się tworzenia tradycyjnych ozdób choinkowych z bibuły karbowanej i gładkiej, kolorowego papieru, wydmuszek, słomy oraz zdobienia bombek techniką decoupage z masą śniegową i metodą qullingu.

Najmłodsi uczestnicy tworzyli kartki świąteczne.

Powstały bombki, światy z opłatka, mikołaje na wydmuszce, rajskie ptaki, aniołki, gwiazdki klejone na palcu, jeże klejone na ołówku, kwiat kaliny, kule bibułowe, łańcuchy oraz ze słomy gwiazdki i pająki.

Pająki powstały takie jak: kuliste na ziemniaku, krystaliczne, tarczowe i żyrandolowate, zdobione białymi i kolorowymi kółeczkami i gwiazdkami, pomponami z wełny, jeżami, kwiatami kaliny itd... po czym trafiły na konkurs.

W warsztatach brali udział uczniowie ze szkoły podstawowej nr 1 i nr 5 z Turku, szkoły podstawowej z Przykony, Brzeźna oraz dorośli ze Starego Miasta i Brzeźna,

Spółdzielni Inwalidów „ Sintur „ z Turku.

Pracowaliśmy także z uczestnikami warsztatów w Miejskim Domu Kultury w Turku.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w warsztatach.

Kolejne warsztaty Wielkanocne, zapraszamy.

zrozumiałem X
Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie.