AKTUALNOŚCI

Spotkanie z prof. dr hab. Teresą Grzybkowską podczas Wernisażu wystawy pn„Konserwacja kolekcji Mehofferowskiej”

W piątek 3 listopada 2017 r. sala multimedialna Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera zgromadziła miłośników twórczości Józefa Mehoffera, którzy wysłuchali wykładu prof. dr hab. Teresy Grzybkowskiej pt. „Rola Józefa Mehoffera w sztuce przełomu wieków”, który odbył się z okazji otwarcia wystawy pt. „Konserwacja kolekcji Mehofferowskiej” zrealizowanej w ramach projektu pn. „Konserwacja kolekcji Turkowskiego Misterium Józefa Mehoffera – etap III”, współfinansowanego ze środków MKiDN z programu „Wspieranie działań muzealnych”. Podczas wykładu Profesor przybliżyła niezwykle interesujące życie Józefa Mehoffera oraz skupiła się na jego najważniejszych dziełach m. in. „Dziwny Ogród”, „Europa jubilans”, „Czerwona parasolka”, „Słońce majowe”, witraże do katedry św. Mikołaja we Fryburgu. Omawiając te najwybitniejsze dzieła Józefa Mehoffera odwołała się do symboliki, jaką artysta zastosował w swoich pracach oraz do stylów, a także do sztuki bizantyjskiej, której elementy obok charakterystycznych detali okresu Młodej Polski i Secesji są mocno zaakcentowane w Turkowskim dziele tego artysty. Pani profesor przybliżyła także symbolikę zastosowaną przez malarza, w tym także motyw ważki – głównego motywu przewijającego się w wielu realizacjach artysty. Podczas omawiania poszczególnych dzieł pani Teresa Grzybkowska przybliżyła słuchaczom także rolę Józefa Mehoffera i miejsce artysty na tle epoki, w jakiej przyszło mu tworzyć. Ukazała jego związki z Janem Matejką a w szczególności ze Stanisławem Wyspiańskim przyjacielem Mehoffera ze szkolnej ławy.

Profesor Teresa Grzybkowska jest historykiem sztuki, zajmuje się malarstwem europejskim i polskim m. in. twórczością Jacka Malczewskiego, a także sztuką gdańską od XV do XVIII w. oraz sztuką orientalną i rzemiosłem artystycznym. Jest autorką wystawy poświęconej twórczości Jacka Malczewskiego w Arsenale Muzeum Czartoryskich w Krakowie. Założyła historię sztuki na Uniwersytecie Gdańskim. Dwa lata pełniła funkcję wicedyrektora Muzeum Narodowego w Gdańsku. Przez ostatnie lata związana jest z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie zorganizowała sesje poświęcone muzyce w malarstwie Jacka Malczewskiego i tematom muzycznym w sztuce XX w. Profesor jest autorką 11 książek.

zrozumiałem X
Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie.