AKTUALNOŚCI

Kultura i Sztuka w przedszkolach – ginące zawody tkacz i garncarz

W miesiącu wrześniu i w październiku pracownia tkacka i ceramiczna prowadziły warsztaty dla konińskich przedszkolaków.

Stanowiły one część realizacji projektu „Kultura i Sztuka w przedszkolach – ginące zawody tkacz i garncarz ".

Główny cel projektu to  wsparcie rozwoju kompetencji kulturalnych dzieci  w wieku przedszkolnym z terenu Województwa Wielkopolskiego, poprzez udział dzieci w warsztatach artystycznych.

Organizatorem przedsięwzięcia była Fundacja  „ LIDA „ reprezentowana przez Panią Katarzynę  Rejniak oraz Centrum Kultury i Sztuki w Koninie.

Warsztaty tkackie prowadziła instruktor Stanisława Radke, wprowadziła dzieci w tajniki tworzenia tkaniny, poznały podstawowe pojęcia tkackie jak: osnowa, wątek, tkacz, płótno. Mogły podotykać  , powąchać i  przytulić kawał płótna utkanego w latach 70-tych XX wieku. Poznały podstawowy proces tworzenia tkaniny, utkały małą formę tkacką na osnowie i wątku papierowym, po czym tą formę naklejały na białe tło i kredkami dorysowywały elementy do wybranego przez siebie tematu.

Powstały kotki, pieski, aniołki, bukiety kwiatów, czołgi, samochody, koparki, roboty  a nawet piłkarz Lewandowski   itd….. Te kolorowe prace dzieci zabrały ze sobą, będą uczestniczyły w wystawie.

W pracowni ceramicznej dzieci zapoznały się z gliną poprzez zmysły wzroku, dotyku i węchu, by przystąpić do ćwiczeń manualnych.

Instruktor Ewa Ogrodowczyk przybliżyła dzieciom temat, była nim sowa – symbol mądrości. Pomocą  w odwzorowaniu służył model wypożyczony z turkowskiego nadleśnictwa.

Własnoręcznie  wałkowały plastry masy ceramicznej, następnie przy użyciu paluszków i  prostych narzędzi jak patyczki nadawały kształt sowy.

Prace dzieci musiały zostać w muzeum do wyschnięcia i wypalenia w specjalnym piecu, dopiero  po tym procesie wrócą do nich, by mogły je pokolorować w swoich przedszkolach.

Po skończonych warsztatach dzieci obejrzały bajkę pt. „ LEN „  na  krużganku zobaczyły budowę i pracę krosna ludowego a następnie zwiedziły wystawę etnograficzną, gdzie poznały roślinę włóknodajną – len, oraz narzędzia do jego obróbki.

Dowiedziały się także, że len to nie tylko włókno ale również lekarstwo na bóle brzuszka i żołądka.

Zajęcia w turkowskim muzeum były nie tylko nowym doświadczeniem, ale przede wszystkim ciekawą zabawą edukacyjną.

zrozumiałem X
Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie.