AKTUALNOŚCI

O Józefie Mehofferze na uczelniach wyższych we Wrocławiu i w Łodzi

23 i 27 października na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi odbyły się wykłady w ramach realizowanego przez Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera projektu pn. „ Konserwacja kolekcji turkowskiego misterium Józefa Mehoffera – etap III”, współfinansowanego ze środków MKiDN w ramach programu Wspieranie działań muzealnych.

Studenci oraz kadra naukowa akademii wrocławskiej jak i łódzkiej mogła wysłuchać po dwa wykłady. Pierwszy z nich to przygotowany przez dyrektora turkowskiego muzeum pt. „Postać i twórczość Józefa Mehoffera oraz walory turkowskiej spuścizny mistrza Mehoffera”. W trakcie wystąpienia uczestnicy poznali postać krakowskiego artysty, jego drogę artystyczną oraz najbardziej spektakularne realizacje dzieł monumentalnych. W dalszej części zostały przybliżone słuchaczom związki artysty z Turkiem, okoliczności powstania dzieła oraz zaprezentowana została także kolekcja turkowskich kartonów – projektów do całościowego wystroju kościoła parafialnego pw. NSPJ w Turku. Na ich tle została omówiona spuścizna artysty oraz walory artystyczne turkowskiej kolekcji zgromadzonej w miejscowym muzeum.

W drugiej części spotkania, przedstawiciele pracowni koserwatorskiej – Pani Daria Kordowska i pan Artur Błaszczyk w trakcie wykładu pt.: „Prace konserwatorskie prowadzone na kolekcji mehofferowskiej – metody działań, problemy konserwatorskie, efekty prac” omówili przebieg procesu konserwacji 7 projektów – kartonów autorstwa J. Mehoffera z kolekcji turkowskiego muzeum. W trakcie wystąpienia szczególny nacisk został położony na zniszczenia, jakim uległy projekty przez długie lata od ich powstania. Konserwatorzy omówili także problemy, z jakimi musieli się uporać podczas swoich prac, oraz omówić zastosowane przez siebie metody przywracania obiektów muzealnych do dawnej świetności.

Po wykładach słuchacze mogli także zapoznać się z procesem konserwatorskim przedstawionym na 15 planszach – makietach, gdzie zostały ukazane najbardziej spektakularne działania konserwatorskie oraz porównanie stanu zachowania obiektów przed i po konserwacji.

zrozumiałem X
Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie.