AKTUALNOŚCI

WIOSENNIE I WIELKANOCNIE

Tradycyjnie jak co roku w okresie przedświątecznym Pracownia Tkacka w Muzeum organizowała warsztaty wielkanocne.

Był to dwumiesięczny wyjątkowy okres poświęcony wykonywaniu pisanek.

Uczestnicy warsztatów w zależności od wieku wykonywali pisanki różnymi technikami, najmłodsi oklejali wydmuszki kolorowymi nićmi, szmatkami, kawałkami bibuły marszczonej.

Starsi kręcili ruloniki z tej samej bibuły a następnie naklejali  je na wydmuszki, powstawały pisanki pasiaste lub jednokolorowe, na których wyklejali  atrybuty wielkanocne i wiosenne  czyli palmy, kurczaki, baranki, zające, słońce i kwiaty.

Techniką decoupage  przy użyciu kolorowych sewetek powstały duże i kolorowe jajka.

Jednak najstarsze techniki czyli pisanie gorącym woskiem pszczelim i kolorowym oraz kraszanki malowane w łuskach cebuli  skrobane ostrym nożykiem jak zwykle robiły furorę.

Dodatkowo w tym roku uczestnicy spróbowali techniki qulingu . Jest to rodzaj  dekorowania jajka kolorowymi paskami papieru, umiejętnie zwijanych na specjalnych zwijakach, formowanych na matach, następnie cząstki te naklejane  na jajku.

Wyklejali kółka, kółeczka, kurczaki, koguty, bazie, kwiaty  itd, wyjątkowo  kolorowa technika,  uczestnicy określi ją   jako technikę  terapeutyczną.

Wszystkie te zabiegi wokół jajka mają za zadanie obudzenie WIOSNY ze snu zimowego  a stare porzekadło mówi, że jak długo będziemy wykonywać pisanki tak długo będzie istniał świat.

Uczestnicy warsztatów wszystkie swoje prace zabrali ze sobą, mają zagościć w Święta Wielkanocne w koszyczkach ze święconką i na stołach.

zrozumiałem X
Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie.