AKTUALNOŚCI

Sławoj Felicjan Składkowski (1885 Gąbin – 1962 Londyn) lekarz, generał, premier.

Od 15.07 do 31.08.2016 r. zapraszamy do oglądania wystawy zatytułowanej  Sławoj Felicjan Składkowski (1885 Gąbin – 1962 Londyn) lekarz, generał, premier.

Przyczyną powstania wystawy była 130 rocznica urodzin F. S. Składkowskiego obchodzona w ubiegłym roku w Archiwum Państwowym w Płocku. W tym roku wystawa zagościła także w murach Turkowskiego muzeum przede wszystkim dlatego, że Sławoj Składkowski jest Honorowym Obywatelem Miasta Turku.

W pierwszych latach XX w. swe losy z naszym miastem związali rodzice Składkowskiego, którzy mieszkali przy ul. Tkackiej (obecnie ul. Żeromskiego 5). Najstarszy syn Sławoj studiował w tym czasie na Uniwersytecie Jagiellońskim na Wydziale Lekarskim. W 1935 r. został posłem na Sejm RP z okręgu kalisko-turkowskiego, a w 1936 premierem RP. Nie zapomniał jednak o Turku w którym  w okresie studiów spędzał wakacje. Starał się pomagać miastu i jego mieszkańcom we wszystkich dziedzinach życia. Dzięki niemu w 1936 r. powstała Spółdzielnia Pracy „Tkacz”. Przyczynił się również do wybudowania w mieście takich gmachów jak: Powiatowy Komitet Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego, Państwowe Gimnazjum i Liceum im. T. Kościuszki, dom parafialny, zapoczątkował także  budowę gmachu Starostwa Powiatowego przy ul. Kaliskiej, a w 1938 roku ufundował mieszkańcom park, który do dziś nosi imię jego drugiej żony – Żerminy Składkowskiej.

 Po zakończeniu II wojny światowej pozostał na emigracji. Zmarł w Londynie w 1962 roku.

W czerwcu 1990 r. sprowadzono jego prochy do Polski i złożono na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Uchwałą Rady Miejskiej w marcu 1930 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Turku. 25.04.1991 r. dawna ul. Świerczewskiego przemianowana została na ulicę Sławoja  Felicjana Składkowskiego.

Wystawa obejmuje m.in. 17 wielkoformatowych plansz, przedmioty osobiste Składkowskiego takie jak: torba lekarska, książki, czasopisma, dokumenty, a także rysunki, które wykonywał dla żony. Usłyszymy również jego głos we wzruszającym przemówieniu, które wygłosił do narodu w 1939 r., będąc już na emigracji.

Więcej informacji i ciekawostek na temat tej jakże ważnej postaci w historii naszego miasta można zasięgnąć odwiedzając wystawę, której zorganizowanie było możliwe dzięki uprzejmości Archiwum Państwowego w Płocku oraz Towarzystwa Miłośników Ziemi Gąbińskiej.

 

 Serdecznie zapraszamy.

zrozumiałem X
Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie.