AKTUALNOŚCI

Wyróżnienie dla modernizacji muzeum

Gmina Miejska Turek zdobyła wyróżnienie w 16. edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Modernizacja Roku 2011” za przebudowę miejskiego Ratusza. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się wczoraj (środa, 29 sierpnia) na Zamku Królewskim w Warszawie. Turek na uroczystości reprezentował Burmistrz Zdzisław Czapla.

Wyróżnienie w konkursie to duży sukces. „Modernizacja roku” to bowiem najbardziej prestiżowy w Polsce plebiscyt osiągnięć w dziedzinie modernizacji, przebudowy i rozbudowy obiektów. Odbywa się od 16 lat. Inwestycje rywalizują w 14 kategoriach, takich jak: obiekty mieszkalne, hotelarsko-turystyczne, przemysłowe i inżynieryjne, użyteczności publicznej, szkolnictwa, kultury, sportu, zdrowia i rekreacji, ochrony środowiska, itd.

W tym roku na konkurs wpłynęło około 1000 zgłoszeń, 105 zakwalifikowano do finału, a przyznano jedynie 14 nagród, w każdej kategorii po jednej. Turek ze swoim muzeum startował w kategorii „Kultura”, obok 10 innych inwestycji. Wygrał Kraków z adaptacją budynku na Muzeum Armii Krajowej im. Gen. Emila Fieldorfa „NILA”.

Przebudowa turkowskiego Ratusza trwała blisko 2 lata. Ze starego budynku pozostały niemal tylko ściany zewnętrzne i kilka działowych, stropy, dach i schody na piętro. Całą resztę gruntownie przebudowano: dobudowano piętro, powstał dwukondygnacyjny, przeszklony krużganek wokół wewnętrznego dziedzińca, zmieniono układ sal, wymieniono instalacje, zamontowano windę. W efekcie mieszczące się w Ratuszu Muzeum Rzemiosła Tkackiego ponad 5 razy zwiększyło swą powierzchnię. Inwestycji dokonano w ramach projektu „Turek – miasto w klimacie Mehoffera”, na który miasto otrzymało 7,5 mln zł dofinansowania ze środków europejskich.

Warto odnotować, że wyróżnienie w konkursie otrzymały także projektant i wykonawca turkowskiego muzeum.

Ł. Maciejewski

zrozumiałem X
Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie.