PRACOWNIE

Warsztaty wielkanocne.

Wzorem lat ubiegłych w tym roku w miesiącu II i III, odbyły się w muzeum,  w szkołach, ośrodkach kultury, bibliotekach   warsztaty wielkanocne.
Realizowane były w trzech grupach tematycznych:  pisanka,  kartka wielkanocna i  praca plastyczno-tkacka zając z jajem.
Warsztaty składały się z dwóch części: pogadanki tematycznej oraz zajęć praktycznych, podczas których można było nabyć praktyczne umiejętności wykonywania  w/w prac.
Również dowiedzieli się,  jak przygotować własnoręcznie pisak do wosku, jak przygotować barwniki.
 

WIELKANOC to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie, upamiętniające mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.
Czy ktoś wyobraża sobie Wielkanoc bez pisanek, chyba nie.  Tylko,  że  obecnie wszystkie techniki zdobnicze jaj nazywamy pisankami.
Zgodnie z tradycją pisanka,  to  jajo pisane gorącym woskiem pszczelim i barwione lub nie. Natomiast wielokrotne nakładanie wosku, wielokrotne barwienie jaja w barwnikach  to metoda batikowa, jej nazwa została zaczerpnięta  w XIX wieku od indonezyjskiego sposobu barwienia tkanin.
Wzór  nanoszony jest na odtłuszczonej przy pomocy octu  białej wydmuszce,  prostym narzędziem domowej roboty.  Jest to zwykła szpilka krawiecka, duża  igła wbita  w ołówek lub w  patyczek.
Kiedyś  była to metalowa końcówka od sznurowadła, stalówka lub lejek wycięty  z kawałka miękkiej blaszki w drewnianej obsadce(kistka).
To metoda trudna, dla osób cierpliwych.   Po naniesieniu wzorków takich jak kropki, przecinki i kolejnych barwników na białej skorupce jajo musimy dokładnie wysuszyć i dopiero wtedy zdejmujemy wosk.
Odbywa to się w ten sposób, że nagrzewamy wosk z jajka obok płomienia świecy, żeby nie okopcić pisanki  i delikatnie ścieramy go miękką szmatką.
Tylko w Polsce ta technika wykonywana jest na jajkach (tradycyjne polskie pisanki ), przywlekli ją w XVII wieku do Europy  Holendrzy,  a w XIX wieku zagościła w Polsce.
Kolejną techniką były pisanki oklejanki, wyklejanki, nalepianki.
Qulling  to metoda XVIII wieczna tzw. reliefowa, jubilerzy ze złotej, srebrnej czy miedzianej nitki wykonywali biżuterię i ozdoby do strojów. Takie jak broszki, kolczyki, pierścionki, wisiorki, guziki, klamerki do pasów itd.  ….
W drugiej połowie XX wieku  zaczęto zdobić kolorowymi paskami papieru  kartki okolicznościowe, później sztuka ta zagościła na jajkach i bombkach. Obecnie tą techniką wykleja się piękne obrazy, biżuterię itd. Nasi uczestnicy  warsztatów przy użyciu specjalnej igły do qullingu zwijali różnej wielkości kółka  z kolorowych papierowych paseczków, zagniatali je w łezki, oczka, trójkąty, serduszka itd.., i naklejali  je na jajkach.
Tą samą techniką wyklejali scenki rodzajowe z baziami, kwiatkami, kurczakami, zającami i  barankami. Tą samą techniką powstały kartki wielkanocne.
Uczestnicy oklejali również jajka kawałkami bawełnianych szmatek, kawałkami bibuły karbowanej, muliną, kordonkami, rulonikami z bibuły karbowanej własnoręcznie skręcanej i qullingiem bibułowym.
Najmłodsi uczestnicy wykonali jajko techniką tkacką, po czym musieli przykleić je zajączkowi jako brzuszek, dokleić łapki i pięknie pokolorować.
Powstały różnokolorowe pisanki, kartki wielkanocne i prace plastyczno-tkackie,  niepowtarzalne, które uczestnicy zabrali ze sobą .
Ciekawostką jest to, że po  966 roku w Polsce zakazano wykonywania pisanek, zwyczaj ten  uznano  za pogański kult zmarłych.
Dopiero  w  XII wieku przyzwolono na jedzenie jaj w święta , tym sposobem kościół wplótł jajka do tradycji wielkanocnej,  jako symbol odrodzenia-zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.
Jajo jest najważniejszym symbolem Świąt Wielkanocnych.
Dawniej zdobiły jaja tylko kobiety, mężczyznom nie wolno było nawet wejść do izby, bo wierzono, że  zadadzą urok, odczyniano urok soląc jajko.
Wykonujmy pisanki, to staropolska tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie, okazja by wspólnie spędzić czas.
Wszystkie te zabiegi wokół jajka mają za zadanie obudzić wiosnę ze snu zimowego.
Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem, wspólna praca pozwoliła nam poczuć atmosferę przedświątecznych zmagań.

 

zrozumiałem X
Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie.