PRACOWNIE

TRADYCJA to nasz największy skarb.

Kiedy powietrze zaczyna pachnieć wiosną, czujemy przypływ sił i radości. Łatwiej nabrać nam dystansu do codziennych obowiązków, zmartwień, zostawić to co było,  z optymizmem spojrzeć w przyszłość.

Z  takim oto  przesłaniem zaczęliśmy przygotowania do Świąt Wielkanocnych.

Święta to  magiczny czas, w którym obrzędy religijne, tradycja ludowa i rodzinne zwyczaje splatają się w jedno.

Zobaczcie jak pięknie pracowali uczestnicy warsztatów wielkanocnych przygotowanych przez muzeum.   Wykonywali  pisanki technikami tradycyjnymi na wydmuszkach kurzych, gęsich i kaczych.

Przy użyciu specjalnego patyczka z wbitą szpilką krawiecką i gorącego wosku pszczelego, wosku kolorowego oraz białego  pisali  wzorki na wydmuszkach.

Powstały także różnego rodzaju oklejanki w kolorowe paski i na gładko a na nich  wyklejano kurczaki, baranki, zajączki, palemki i kwiatki.

Oklejały wydmuszki również kawałkami szmatek, rwaną różnokolorową bibułą, wycinanką  i kolorowymi kordonkami i muliną.

Młodzież  i dorośli  wykonali  pisanki techniką decoupage z kolorowymi stempelkami  oraz mrożonego szkła. A najmłodsze dzieci  kolorowały malowanki o tematyce wielkanocnej wpisane w duże jajo.

Odwiedziły nas dzieci wraz z opiekunami  ze Szkoły Podstawowej nr 4 z Turku,  z  Psar, z Kaczek, dorośli ze Środowiskowego Domu Społecznego i  WTZ ,,Sintur,, z Turku.

Warsztaty odbyły się również  w Zespole Szkół Technicznych w Turku, Bibliotece w Brzeźnie, w Starym Mieście, Koninie, Domach Kultury w Złotkowym i Posadzie.  Pracowali także  uczestnicy stałych zajęć w muzeum.

Wszystkie wykonane prace uczestnicy zabrali ze sobą by wspólnie z rodziną udekorować koszyczki wielkanocne i domy.

Warsztaty były poprzedzone krótkimi lekcjami etnograficznymi, uczestnicy dowiedzieli się  jak wykonać wydmuszkę, o symbolice jajka, palmy,  technikach zdobniczych, kolorystyce, co powinno i dlaczego  znaleźć się w koszyczku wielkanocnym itd…

Zachęcamy  Was do wspólnego malowania jajek, dekorowania domu to okazja by pobyć razem.    

zrozumiałem X
Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie.