PRACOWNIE

Decoupage

Słowo decoupage pochodzi od francuskiego czasownika ,,decouper,, - wycinać, wyrywać.

Jest to technika ozdabiania przedmiotów, polegająca na przyklejaniu na odpowiednio spreparowaną powierzchnię ( praktycznie każdą ) : drewno,metal,szkło,tkanina,plastik,ceramika, papier ),

 wzoru  wyciętego z papieru lub serwetki papierowej.  I pokryciu go wieloma warstwami lakieru tak, aby wtopił się całkowicie i nie był wyczuwalny przy dotknięciu. W zamyśle ma on wyglądać jak namalowany( porcelana).

Uważa się, że technika ta pochodzi ze wschodniej Syberii. Ozdabiano okna, pudełka, meble, stołki i

 wiele i innych przedmiotów. Uważana za” sztukę biedaków”, ( bo stare przedmioty nabierały nowego wyglądu).

Dzisiaj to typowe hobby kobiece, zdobi się biżuterię,  meble, odzież, przedmioty codziennego użytku i wiele innych. Technika ta została wzbogacona, doszły spękania, złocenia, srebrzenia, postarzenia, konturówki  i wiele innych.

W dniach od 02.07.  - 05.07.2013 roku w muzeum odbyły się warsztaty decoupageu  z udziałem  dzieci i dorosłych.  W ruch poszły pędzle, farby, kleje itd.... Najmłodszy uczestnik miał pięć lat a najstarszy siedemdziesiąt trzy.

Uczestnicy poznali technikę jednoskładnikową z postarzaniem. Wykonali trzy rodzaje aniołów, doniczki i osłonki oraz kolczyki, broszkę i wisiorek, kartki imieninowe techniką podstawową- zaprasowanie folii żelazkiem.

W dniu 05.07.2013 roku odwiedziła nas czterdziesto-osobowa grupa dzieci i młodzieży z Gminnego Ośrodka Kultury z Władysławowa, wraz z opiekunami.  Dzieci również wzięły udział w w/w warsztatch.  Powstały przepiękne anioły a każdy wyszedł inny, udekorowano serduszka i łyżki drewniane dla mam.   Umówiliśmy się na kolejne warsztaty.

zrozumiałem X
Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie.