PRACOWNIE

Pracownia tkactwa

Pracownia tkacka działa na nowo od września 2012 r. w oddanym po gruntownym remoncie ratuszu. Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu dla dorosłych i raz w tygodniu dla dzieci, w godzinach od 16.00 do 18.45.

Gobelin  - wyrób na ramce tkackiej, tworzy się go od 3 miesięcy (praca szkolna) do 2-3 lat, a duże formaty nawet dłużej.

Zanim jednak zaczniemy tkać gobeliny, nowo przybyłe „tkaczki” i nowo przybyli „tkacze” muszą poznać historię tkactwa i włókiennictwa na naszych terenach oraz podstawowe nazewnictwo - krosno, deseczka tkacka, krosienko tabliczkowe, rama tkacka, osnowa, wątek, sploty, projekt i wiele innych. Ponadto poznają technikę nasnucia osnowy na ramkę oraz podstawowe sploty -  płócienny, ryps, panama, brosz, sumak, perełkowy.

Sztuka tkania – w literaturze często określana jako „sztuka życia”, to najstarsze uprawiane rzemiosło. W uproszczeniu technikę można opisać jako – przeplatanie poziomych wątków poprzez pionowe nitki osnowy. Pionowe nitki osnowy trzymają tkaninę, czyli gotowy wyrób. Poziome nitki wątku zależą od tkacza – mogą być grube, cienkie, luźne czy zbite, ale także kolorowe – tworzące wzory i obrazy.

Tkacz nie tylko tka gobeliny, ale śmiało możemy powiedzieć, że tkacz poprzez odpowiedni dobór wątku, staranne dopasowanie kolorów tka swoje  marzenia– wszystko to, co mu w „duszy gra”. Tkanina jest jak reportaż – opowiada historię, a każda z nich jest inna, jedyna w swoim rodzaju.

Zajęcia w naszej pracowni polegają na doradztwie, pomocy w wykonaniu gobelinu, wspólnym wyborze tematów do utkania, przygotowaniu i realizacji konkursów, warsztatów i pokazów.

Tkactwo jest formą terapii – uczy cierpliwości, poczucia smaku, estetyki, łączy pokolenia, buduje relacje międzyludzkie, jest odskocznią od codziennego życia.

Współpracujemy z muzeami, skansenami, domami kultury, szkołami, przedszkolami, Centrum Animacji Kultury w Koninie, a także ośrodkami zagranicznymi.

Naszą twórczość prezentujemy na pokazach, warsztatach, festynach i konkursach.

Jesteśmy także organizatorami konkursów. Jesienią 2013 r. już po raz dziesiąty będziemy organizatorami OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU NIEPROFESJONALNEJ TWÓRCZOŚCI TKACKIEJ.

Zapraszamy.

zrozumiałem X
Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie.