WYSTAWY STAŁE

Gąsin

Wystawa prezentuje dość pokaźny zbiór ceramiki okresu kultury łużyckiej (Halsztat D). Można zauważyć dużą różnorodność popielnic, jak i bardzo bogaty zbiór naczyń - tzw. przystawek w postaci mis, kubków, czerpaków i dzbanków. Poza licznie odnalezioną ceramiką o charakterystycznych dla tej kultury zdobieniach warto zwrócić także uwagę na inne elementy tworzące wyposażenie grobowe. Do najciekawszych można i należy zaliczyć ozdoby wykonane z brązu jak: szpile z łabędzią szyjką, oraz drugi ich rodzaj - szpile ze spiralną szyjką. Ponadto podczas wykopalisk odnaleziono bransoletę rzemienną, z zaciśniętymi na niej ozdobami z brązu oraz żelazne elementy uzbrojenia wśród których na szczególną uwagę zasługują grot włóczni oraz klamry, sprzączki oraz fibula.

Odrębną grupę eksponatów stanowią elementy zdobnicze wykonane z brązu, które jednak nie przetrwały obrzędy ciałopalenia i uległy znacznemu stopieniu.

W dalszej części ekspozycji archeologicznej znajdują się fragmenty naczyń na których zostały wyeksponowane charakterystyczne dla tej kultury zdobienia oraz zrekonstruowana komora grobowa z ciekawie zdobioną popielnicą zawierającą szczątki ludzkie. Obok popielnicy znajdują się „przystawki” oraz ozdoby z brązu i żelaza.

zrozumiałem X
Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie.